Wyszukiwarka wolnych miejsc w
Specjalistycznych Ośrodkach Wsparcia (SOW)
Pogotowie Niebieska Linia (24/7)

Co to jest Specjalistyczny
Ośrodek Wsparcia
?

Gdzie mogę
znaleźć pomoc?

Jak anonimowo
korzystać z Internetu?

Kim jesteśmy?

O nas

Chcesz dodać Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia lub inną placówkę oferującą schronienie osobom doświadczającym przemocy na mapę? Napisz do nas na adres mailowy kontakt@bezpieczna.org lub zadzwoń na numer +48 737 336 968

Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom (IPW)

Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom (IPW) to fundacja, której cel stanowią działania na rzecz tworzenia otwartego i włączającego społeczeństwa, w którym jak najwięcej osób będzie mogło żyć w zgodzie ze sobą i czuć się bezpiecznie. Naszym priorytetem są działania w obszarze równości płci, przeciwdziałania przemocy, osób nieheteronormatywnych oraz uchodźczych.

Poza projektem VIOLIN, uruchomiliśmy również pierwszy w Polsce telefon zaufania dla mężczyzn, ponieważ wierzymy, że mężczyźni muszą zostać włączeni systemowo w działania na rzecz przeciwdziałania przemocy.

Ponadto, kierujemy się zasadą, że proszenie o pomoc jest męskie i chcemy ją przekazywać mężczyznom. Łączymy postawę aktywistyczno-społeczną z wiedzą naukową. Współpracujemy z ośrodkami akademickimi i organizujemy konferencje naukowe.

Zależy nam na edukowaniu młodzieży, stąd też realizujemy projekt Uniwersytet Równości w ramach programu Erasmus+, aby przekazywać wiedzę i wymieniać się dobrymi praktykami zarówno z młodymi osobami z krajów europejskich, jak i z pracownikami młodzieży.

Dodatkowo prowadzimy szkolenia i wykłady z zakresu budowania równościowego społeczeństwa. Chcemy, aby IPW był fundacją wspierającą inne organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, zarówno w obszarze merytorycznym, jak i finansowym. Naszą misją jest równość!

Różowa Skrzyneczka

Różowa skrzyneczka to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Staramy się o zniesienie tabu, którym obciążona jest menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Głośno mówimy potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań na czas miesiączki.

Edukujemy i prowadzimy warsztaty we współpracy z renomowanymi ekspertami i ekspertkami, a także oferujemy darmowy Miesiączkowy Helpline dla wszystkich osób, które mają pytania związane z dojrzewaniem o swoim ciałem. Pomagamy osobom narażonym na wykluczenie społeczne, domom dziecka, więzieniom, placówkom szkolno-wychowawczym, ośrodkom dla cudzoziemców i wielu innym placówkom oraz instytucjom.

W Polsce znajduje się obecnie ponad 12.000 różowych skrzyneczek, a liczba ta rośnie z dnia na dzień. Wyraźnie wskazuje to na poparcie idei równego dostępu do środków higienicznych w przestrzeni publicznej wśród polskiego społeczeństwa.

W Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Nowolipiu jest pierwsza Różowa Skrzyneczka Międzypokoleniowa – służy osobom z problemami nietrzymania moczu. Osoby w każdym wieku mogą korzystać z niej bezpłatnie. Partnerem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie UroConti.

Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” zostało założone w 2004 roku w Warszawie.

Nasze doświadczenie pokazuje nam, że w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie istotną rolę odgrywają zarówno działania interwencyjne, jak i pomocy psychologicznej.

Naszą misją jest zmiana dotychczasowych relacji interpersonalnych opartych na dyskryminacji i przemocy, tak aby wypracowywanie i upowszechnianie sprawdzonych w praktyce skutecznych metod przeciwdziałania przemocy w rodzinie spowodowały polepszenie jakości życia nas wszystkich.

Klienci nauczyli nas, że w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie istotne znaczenie ma szacunek dla drugiego człowieka, poszanowanie godności osobistej oraz odnoszenie się do zasobów, obszarów zdrowia i kompetencji osobistych. W swoich działaniach przywiązujemy dużą wagę do budowania partnerskiej współpracy z innymi ludźmi oraz przestrzegania zasad komunikacji bez przemocy (NVC).

Stowarzyszenie angażuje się również w rozwijanie lokalnych systemów pomocowych. Realizujemy programy dla osób doznających przemocy, tworzymy autorskie programy dla osób stosujących przemoc, oferujemy pomoc psychologiczną, opracowujemy publikacje merytoryczne, poradniki, filmy instruktażowe, szkolimy specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy (Studium Przeciwdziałania przemocy w Rodzinie I i II stopnia oraz Studium Pracy z Osobami Stosującymi Przemoc). Stowarzyszenie bierze także udział w spotkaniach na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim, opracowuje i prowadzi autorskie programy profilaktyki przemocy dla szkół.