Wyszukiwarka wolnych miejsc w
Specjalistycznych Ośrodkach Wsparcia (SOW)
Pogotowie Niebieska Linia (24/7)

Co to jest Specjalistyczny
Ośrodek Wsparcia
?

Gdzie mogę
znaleźć pomoc?

Jak anonimowo
korzystać z Internetu?

Kim jesteśmy?

Co to jest SOW?

Bezpieczne schronienie

Głównym zadaniem Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia (SOW) dla osób doznających przemocy jest zapewnienie bezpiecznego schronienia, jednak nie jest to jedyne zadanie realizowane w SOW.

Osoby, tam mieszkające otrzymują pomoc psychologiczną, prawną, socjalną, jeśli zachodzi taka potrzeba również materialną i medyczną. Większość SOWów nie zapewnia wyżywienia, ale może wesprzeć poprzez dostarczenie artykułów żywnościowych lub w pozyskaniu pomocy socjalnej np. z OPS.

Pomoc dla każdego

Sowy to placówki interwencyjne, co oznacza, że udzielają pomocy w sytuacjach nagłych, aby zostać przyjętym nie jest wymagane żadne skierowanie, nie obowiązuje również rejonizacja, każdy możne zamieszkać w dowolnym SOW w Polsce. Oznacza to również, że pobyt w Ośrodku jest krótkoterminowy, zakłada się, że trwa do trzech miesięcy, z możliwością przedłużenia.

Pomoc jest bezpłatna
, nie ma potrzeby aby osoby szukające schronienia miały założoną Niebieską Kartę, czy zgłosiły fakt przemocy policji (takie formalności mogą być zrealizowane po przyjęciu do SOW). W SOWach mogą zamieszkać również cudzoziemcy, także Ci z nieuregulowanym statusem pobytu w Polsce.

Kompleksowe wsparcie

Pobyt w SOW ma zapewnić poczucie bezpieczeństwa i wesprzeć osobę potrzebującą we wszystkich obszarach niezbędnych do samodzielnego powrotu do życia wolnego od przemocy.

W praktyce oznacza to pomoc w uzyskaniu alternatywnego miejsca zamieszkania, w razie potrzeby, zatrudnienia, wsparcia w opiece nad dziećmi (np. dostęp do żłobka, przedszkola, nowej szkoły), uzyskania świadczeń z pomocy społecznej, pomocy psychologicznej, pomocy prawnej w toczących się postępowaniach sądowych czy innych sprawach urzędowych.